Този сайт използва бистквитки!
Плодът успешно се използва в кулинарията под формата на сладка, конфитюри, сок, желе и вино от дренки, сиропи, компоти, в суров или сушен вид и други. Сушенето трябва да се извършва на сухо и прохладно място, тъй като поради високият процент влага в него е възможно да мухляса. В някои страни от дренките се дестилира ракия и се правят ликьори. Дървесината на дряна е с изключителна здравина.
Лечебни свойства и приложение на дрянa: запичащо; кръвоспиращо; понижава телесната температура; противомикробно; противовъзпалитено; диуретично; противоанемично; благоприятства сърдечната дейност.
Състояния и заболявания, при които се прилага дрян: треска; диария; възпалителни процеси в храносмилателния тракт; кърв в урината; болезнени венци (жабурене); кръвоизливи в стомашно-чревния тракт; анемия; простуда; колит; подагра; уролитиаза; други заболявания на пикочните пътища; чернодробни и жлъчни заболявания.
Начин на употреба:
отвара - в 250-300 милилитра вода се вари 1 супена лъжица плодове от дрян в продължение на 5 минути. Пие се 3 пъти дневно преди хранене по 1 кафена чаша, при диария.
отвара - към 1 литър вода се добавят 50 грама плод дренки и се вари 15 минути. Получената отвара може да се пие без захар или леко подсладена. Плодовете също могат да се консумират.
отвара от кора на дрян - 1 кафена лъжичка кори се вари 10 минути в 300 милилитра вода. Получената течност се пие в доза по една винена чаша, 3 пъти на ден, преди хранене. Може успешно да се използва и за жабурене.
Дрянът е храст или ниско дърво, високо до 8 m. Короната му има почти правилна кръгла форма. Листата са разположени срещуположно, дълги са 4-10 cm, яйцевидни или елиптични, заострени, късовлакнести и целокрайни. Цветовете са жълти, развиват се преди разлистването на листата събрани в съцветия. Плодовете са удължени, костилкови, с червена месеста част, дълги до 15 mm. Цъфти февруари-март. Неговите цветове са едни от първите предоставящи прашец на пчелите. В България това е едно от растенията, които първи цъфтят и последни дават плодове. Плодът му е костилков, с продълговата форма и тъмночервено оцветяване при узряване. Дължината му е около 2 см, а диаметърът му около 1,5 см. Притежава сладко-кисел, стипчив вкус. Зрее в периода от август до октомври месец.
Листната маса е оцветена в тъмни нюанси на зеленото, като през есента придобива червен цвят и е изключително красива и блестяща под слънчевите лъчи.
Дрянът има красиво разположени цветни и вегетативни пъпки, поради което често се използва в различни обичаи и ритуали за "късметчета" и за здраве.
У нас вирее в широколистни гори и храсталаци из цялата страна.
Обикновен дрян / Cornus mas
- Модел: Обикновен дрян / Cornus mas
- Наличност: В наличност
-
4.00 лв.
Етикети: Cornus mas / Обикновен дрян