Този сайт използва бистквитки!
В българската народна медицина липата се прилага още при болки в стомаха и червата, шарка, кожни обриви, главоболие, епилепсия, виене на свят, хистерия, пресипнал глас, диария и др. Външно липовия цвят се препоръчва за бани при нервни болести, за гаргара при гърлени възпаления и зъбобол.
Начин на употреба. 1 супена лъжица от цвета се вари в 200 мл вода 5мин. Отварата се пие като чай. За външно приложение – 100 г липов цвят се слага в 2 л вода да кипне, след което отварата се излива във ваната за баня.
Дърво с височина 20-40 метра. Стволът е покрит с тъмна сиво-кафява кора, има широка разклонена корона. Листата са закръглени, със сърцевидна основа, леко назъбени. Цветовете са бледожълти, ароматни, събрани в неголеми съцветия с малки чадърчета. Чашките и венчетата са петолистни, плодът е двусеменно меко орехче.
Пчеларите с право наричат липата царица на медоносните растения. Едно зряло дърво, при благоприятни метеорологични условия, по време на цъфтеж може да даде до 10-16 кг. мед, а продуктивността от 1 хектар е 500-1000 кг. Липовият мед е прозрачен, със светло-кехлибарен цвят. Той съдържа много минерали, микроелементи, органични киселини, витамини А, В, С, поради което притежава много по-високи лечебни свойства. Медът от липа е с деликатен аромат, приятен вкус и е един от най-добрите видове.
Въпреки това, събирането на мед от липа не винаги е надеждно, особено там, където няма чернозем. Поради честите дъждове, висока влажност и студено време, по време на цъфтежа от цветчетата почти не се отделя нектар или се отделя много слабо.
Липата е лечебно растение. Цветовете притежават силно диуретично, противогърчово, противовъзпалително, потогонно, обезболяващо действие и свойството да разтварят гъсти слузести секрети. В състава си съдържат биологично активни вещества (етерични масла главно от фарнезол, флавоновия глюкозид хесперидин, гликозида тидиацин, сапонини, дъбилни в-ва, провитамин А, витамин С, слуз и др.), което спомага за разширението на кръвоносните съдове, повишава активността на потните желези, оказва положителен ефект при настинки. Следователно, както липовият цвят, така и липовият мед, са от полза при лечението на простудни заболявания. Това още веднъж потвърждава, че лечебните свойства на меда до голяма степен зависят не само от обогатяването му с ензими, но и от свойствата на растенията, от които е събран нектара.
Използват се цветовете на липата с или без прицветника, брани по време на цъфтежа – Юни-Юли. При брането цветовете не се мачкат, защото при сушенето потъмняват. Изсушената билка е със зелено-жълти цветове и жълто-зелени присъцветници с приятна миризма и сладникав вкус. Запазва се на сенчесто и проветриво място.
Липа / Tilia argentea
- Модел: Tilia argentea
- Наличност: In Stock
-
5.00 лв.
Опции
Подобни продукти
Етикети: Tilia argentea, Липа, ШИРОКОЛИСТНИ С ОПАДЛИВИ ЛИСТА, МЕДОНОСНИ, БИЛКИ